Pes z útulku

V útulku by vám měli o pejscích sdělit zásadní informace. A to nejen o jeho rase, či stáří. Měli by vám také říct, kde pejsek žil, jestli doma či na zahradě, jaké měl životní zvyky, jestli měl nějaký výcvik, či byl k něčemu veden. Jak se snáší s jinými pejsky či zvířaty se kterými by u vás mohl přijít do kontaktu.
pes uvězněný v útulku
Také vy byste měli vědět co vlastně chcete. Budete se psem chodit na dlouhé procházky či túry? Bude s vámi v bytě, nebo jej necháte na zahradě? Chcete psa, který budí respekt? Bude třeba hlídat dům? Nebo má být jen společenským mazlíkem pro chvíle kdy je vám smutno? Máte doma malé děti?
Těmto a podobným otázkám musíte přizpůsobit výběr nového kamaráda. Vyhnete se tak možným následným problémům, které mohou být docela vážné.
Jak vybírat?
Nechte to na chemii. Pes vám musí padnout do oka. Nemusí být pro vaši přízeň racionální vysvětlení. Prostě se vám zalíbí a jdete k jeho kotci. Jestli jsou sympatie oboustranné, poznáte z chování pejska. Radostně vás uvítá. Bude vrtět ocáskem, poskakovat, bude netrpělivě očekávat vaše pohlazení.
Prvotní nadšení pejska je dobré podpořit nějakým pamlskem. A pak absolutní pozorností. Alespoň po nějaký čas. Nikdo, jen on sám ví, co už v životě prožil. Může se dostat do situace, která mu připomene na nějaký bolestný prožitek. Na to může reagovat překvapivě. Z mazlíčka se stane agresor, bránící sebe nebo i vás.
relax se psem
Proto se novému kamarádovi opravdově věnujte. Nejlépe jej vzít mezi další pejsky na cvičák, nebo alespoň se sami pokuste o nastavení nějaké poslušnosti. Není úplně pravda, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Pes, pokud bude vědět, že vám dělá radost se bude rád učit pořád. I když ve stáru třeba trochu pomaleji.
Takže procházky s kapsou plnou pamlsků. Ty vám pomůžou při výuce. Jsou v podstatě nezbytností. Jak jinak pejskovi vysvětlit, že něco udělal opravdu dobře?
Pes z útulku vám bude vděčný za nový domov. Od vás bude potřebovat jen trpělivost. Věřím, že brzy vznikne mezi vámi velice přátelské pouto.