Požadavky odborných znalostí a dovedností jsou na současné instalatéry vyšší, než za socialismu

Někteří lidé si stále mohou představovat instalatérské řemeslo jako chlapíka v laclových montérkách s koženou kabelou přes rameno a hasákem v ruce, s cigaretou v koutku úst, a mnohdy s nevybíravým slovníkem. Kdysi tomu tak skutečně mohlo být, za socialismu se instalatér mohl podobně prezentovat a tehdy také povaha práce zdaleka neodpovídala té současné. Samozřejmě, že hasáky či kožené kabely a montérky patří do základní výbavy této profese, ale to je jen zlomek obsahu toho, co tito lidé musí zvládat.

profese instalatéra není snadná

Voda, topení a plyn – jsou tři kouzelná slovíčka, s nimiž se instalatér v Praze kanalizace-instalateri.cz a kdekoli jinde musí denně potýkat. Pracuje s plynovými spotřebiči a potrubím, musí si umět poradit s topnými systémy, jako jsou tepelné výměníky, radiátory, podlahové okruhy, tepelná čerpadla, klimatizace, solární ohřevy vody atd. A samozřejmě musí zvládat rozvádět vodu a zapojit odpady do všech míst, kde je to zapotřebí.

rozvody vody

Svařování plamenem – součástí instalatérských dovedností je i svářečský průkaz pro svařování a řezání plamenem pomocí acetylenu s kyslíkem v tlakových lahvích, tedy se soupravou, známou pod názvem „autogen“. I když je dnes tato metoda nahrazována jinými postupy, stále se mohou najít místa, kde autogen využijete. Instalatéři vyráží do terénu, kde se i v dnešní době nachází potrubí a armatury v různém stavu, a kde je těžká technika nutná.

Havarijní situace – do nezávidění hodných situací se instalatéři dostávají u havarijních stavů, kdy je zákazníci poptávají i mimo běžnou pracovní dobu. Instalatérská pohotovost je v tomto směru srovnatelná s výjezdy hasičů, samozřejmě že hasiči jsou více vystaveni ohrožení života, ale bez odborného zásahu na kanalizaci, vodovodních rozvodech, plynových spotřebičích a topení se neobejdete, i když je třeba zrovna neděle, nebo k úniku vody v bytě, který nejde zastavit, dojde v nočních hodinách.