Betonové ploty Lanškroun mohou být krásným estetickým prvkem

Zadíváte-li se pozorně na některé realizace betonových plotů, zjistíte, že byste právě vy zvolili docela jiný vzor povrchu, barvu, nebo byste využili oboustranných plotovek, případně zkusili doplnit horní vrstvu dřevem. Dřevo s betonem dobře ladí tehdy, jsou-li mezi nimi voleny kontrastnější a výraznější rozdíly, což vám potvrdí kdejaký průmyslový či zahradní designér nebo architekt. Jak se vyhnout konformní „šedi“ a vytvořit i z tohoto typu oplocení výrazný estetický prvek kolem naší zahrady?

betonový plot s rostliínami

Šedá s okrovou – některé vzorkovníky v prodejnách stavebnin pokládají vedle sebe desky v kontrastních barvách, aby podtrhly jejich výjimečný vzhled, a to je právě jedním z těch důležitých bodů, kdy výrobek získá na atraktivitě. Zkuste to samé aplikovat na svém pozemku, sladit okrovou (světle hnědou) se světle šedou až bílo – šedou buď jako pravidelnou šachovnici, nebo jen v některých částech, např. u pergol, zahradní skalky, bazénu, jezírka atd.

rostliny u zdi

Beton a dřevobetonové ploty Lanškroun https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-lanskroun/ lze vystavět také jen jako přízemní sokl do výšky 50 – 80 cm a zbytek vyplnit svislými dřevěnými latěmi. Zde si opět dobře rozumí šedá (tmavší odstín) s dřevem, jehož barevný tón by měl ladit s odstínem dřevěného bednění u domu, s pergolou, či altánem. Toto řešení lze kombinovat i s moderní střešní krytinou, jejíž odstín se může shodovat s betonovým soklem, případně s barvou dřeva plotových latí.

Jak pokládat latě – svislé dřevěné plotovky se lépe hodí k nižšímu soklu z betonových desek. Vyšší sokly, cca nad 70 cm, naopak lépe doplní horní řady vodorovných dřevěných latí. Ty mohou mít mezi sebou viditelné rozestupy, ale nápaditější je pokládat latě v mírném sklonu přes sebe.

Ladění s fasádou domu – mnohé z vás to bude svádět precizně ladit barvu betonového plotu s barvou domovní fasády, ale to se vám stěží podaří, navíc se časem může fasádní barva měnit. Pokud se barva desek na plotě s barvou fasády shoduje jen zčásti, nevypadá to dobře. Lepší je vsadit opět na silnější kontrast dvou barev – tím podtrhnete vzhled celé koncepce mnohem více, takže např. ke žluté či oranžové fasádě nevolte okrový plot, ale šedý, k bílé fasádě se hodí zas spíše ta okrová, k šedé fasádě rozhodně nevolte šedé plotovky, ale opět raději hnědé či okrové.