Troufnete si na hypotéku?

Pokud si chceme splnit sen o vlastním bydlení, s největší pravděpodobností si jen s vlastním rozpočtem nevystačíme a v takovém případě přichází na řadu hypotéka, která nám pomůže sen o vlastním bydlení splnit. Jenže hypoteční úvěr není pouze radost, ale hlavně starost, kdy musíme dopředu promyslet všechny skutečnosti, i černé scénáře, které nás mohou během několikaletého splácení potkat.

stavba domu

Hypoteční úvěr má mnoho podob a je jen na nás, jakou cestou se budeme chtít ubírat. Asi nejvýhodnější variantou je právě účelový hypotéka, která jak už z názvu vyplívá, je sjednávána za určitým účelem. Může se jednat o nákup nemovitosti, stavu či rekonstrukci a banky si v tomto případě striktně vymezují, na co mohou být finance z úvěru čerpány. Odměnou vám ale může být velmi výhodná úroková sazba, která je asi nejvýhodnější ze všem úvěrových produktů na trhu.

nový domov

Pak tu máme protipól v podobě amerických hypoték, o kterých jste už určitě slyšeli. Americká hypotéka neudává konkrétní účel využití a je tedy čistě na vás, na co budou finance čerpány – studium, cestování nebo renovace, zkrátka cokoliv vás jen napadne. Rozhodně se ale nevyplatí při koupi domu či bytu, neboť tento druh úvěrů má ve většině případů stanovenou nejvyšší možnou výši půjčky a nehledí na samotnou tržní cenu nemovitosti.

Krom bank nabízejí úvěrové produkty i nebankovní společnosti, které čekají s otevřenou náručí právě na žadatele, kterým z nějakého důvodu nebyl úvěr v bance schválen. Americká nebankovní hypotéka tak jistě mnohé překvapí svými benevolentními podmínkami, které nabízí.

Hypotéka také do jisté míry ovlivní náš rodinný rozpočet, což nemusí být pro každého příjemné. Dopředu si tedy spočítejte, jakou nejvyšší částku jste schopni měsíčně splácet ze svých příjmů dlouhodobě a nenarušit tak váš běžný životní standart.