Vděčné a věčné tavolníky

Tavolníky jsou okrasou pro všechny zahrady. Tyto dřeviny prospívají jak na skalkách, tak v záhonech mezi trvalkami, anebo v živém plotu. Jejich paleta druhů a odrůd je velmi široká. Všechny však mají kouzelné květy, jejichž krása nás bude provázet od jara až do podzimu.
·         Tavolníky jsou listnaté a opadavé keře, které rostou převážně do šířky. Jsou to příbuzní růžovitých rostlin, to znamená, že i růží, kdoulovců, anebo třeba jabloní.
·         Na trhu s rostlinami patří k těm nejlevnějším, mimoto rychle rostou a vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv. Navíc jsou tavolníky skromné a odolné.
·         Tavolníky mají listy v sytých barvách, někdy v zelených, někdy v sivě namodralých tónech. K nejzajímavějším varietám potom patří tavolníky s celoročně žlutým olistěním. Některé odrůdy mají zase olistění v oranžové až červené barvě.

keř tavolníku
Květy tavolníků

Drobné kvítky tavolníků vykvétají v hustých terminálních květenstvích, která mohou mít podobu například:
·         chocholíků
·         vrcholíků
·         hroznů
Keře tavolníků vždy vypadají, jako by byly ověnčeny bohatě rozkvetlými pugéty v barvách cukrové vaty, anebo šlehačky. Jejich hustá květenství potom vydrží dlouho nejen na keřích v zahradě, ale také v krásných jarních, letních i podzimních kyticích ve vázách.

drobné bílé květy
Jsou vhodné kamkoliv na zahradu

Nejmenší druhy tavolníků se skvěle uplatňují na zahradách:
·         mezi kameny ve skalce
·         v záhonových obrubách
·         podél cest a schodů
·         jako půdní kryt na rovině, či ve svahu

Střední keře mohou velice snadno zamaskovat domovní podezdívku, anebo zformovat hustý lem v předzahrádce. Jsou ideální i k oživení záhonu s květinami. Tavolníky, které jsou vysoké metr a více vyrůstají v nádherné živé ploty a hlavní, nápadná místa na zahradách. Používají se jako keře, které doplňují zahradní sochy nebo fontány s vodotryskem.