Jak vybrat správný druh oplocení?


V našich končinách je oplocení chytrým pomocníkem, které zabrání zvídavým pohledům kolemjdoucích nebo sousedů, zároveň poskytne ochranu proti větru a v neposlední řadě udrží děti či domácí mazlíčky na zahradě. Jak při výběru plotu postupovat, který materiál zvolit a jak postupovat při výstavbě?

Který druh plotu je ten pravý?

Oplocení není závislé vždy pouze na preferencích majitele, mělo by také svým vzhledem korespondovat s okolní zástavbou. Zatímco na vesnici se nejlépe hodí plaňkový nebo dřevěný plot, do města raději sáhněte po betonu nebo kovu. Velkou nápovědou ale budou další ploty v okolí, které by vám do jisté míry měly napovědět, jakým směrem se při výběru plotu ubírat. Mějte na paměti, že vnější strana oplocení je povětšinou to první, co kolemjdoucí uvidí. Dokáže napovědět, kdo v domě žije a do jisté míry vás i reprezentuje. Naopak plot směrem k sousedům nemusí nutně patřit mezi nejdražší. Svou funkci splní i plot z pletiva nebo ten živý.

plot z pletiva

Výběr plotu je mnohdy závislý i na funkci, která je od něj vyžadována. Pokud potřebujete jen oddělit vaší zahradu od veřejného prostoru, případně sousedních pozemků, postačí obyčejný plot z planěk. Plaňkový plot vás ale například proti větru ochrání jen minimálně.

Jak tedy správně vybrat materiál? Ten se odvíjí od několika faktorů – klimatické podmínky v dané oblasti, náročnost údržby, životnost či finanční náklady spojené s výstavbou. Zvolit je možné variantu svépomocí nebo na klíč. Samozřejmě vše se odvíjí od finančních možností. Vždy však zvažte své schopnosti i časovou náročnost, ve výsledku se totiž může plot svépomocí ještě prodražit.

kovový plot

Podobně je to i s materiálem. Dřevěný plot je relativně levný, na druhou stranu je zapotřebí jeho pravidelná údržba. Odolnější je dřevo plast nebo plast, které nabízí skvělý balanc mezi kvalitou a pořizovací cenou.