Kdy jsou elektrorevize povinné

Elektřinu asi není potřeba příliš představovat. Stačí se rozhlédnout a uvidíme, že ji v nějaké formě máme všude kolem sebe. Dalo by se téměř říci, že bychom se bez ní dnes již prakticky neobešli. I to je důvod, proč prakticky všichni odborníci doporučují, abychom nechávali provádět pravidelné elektrorevize.

Ty však mnoho lidí zanedbává, především z důvodu, že elektrické vedení je v naprosté většině případů relativně bezporuchové s dlouhou životností. Navíc je z velké části skryto našim zrakům, takže na ně lze velmi snadno zapomenout. A v neposlední řadě je za tyto prohlídky potřeba zaplatit, a mnoho lidí to považuje za zbytečné výdaje. Nad tím, že následky případné poruchy mohou být mnohem horší a vyjít na mnohem více peněz, se příliš nezamýšlí.

elektrikar3

Tyto revize jsou samozřejmě z velké části dobrovolné. Přesto se najdou situace, kdy zákon jejich pravidelné provádění přímo nařizuje. A je jich hned několik – více, než byste si mohli myslet. Které to tedy jsou?

V první řadě jsou to samozřejmě nemocnice. A není divu, koneckonců zde na elektřině mnohdy závisí i životy pacientů. Rozhodně by například nebylo dobré, kdyby uprostřed náročné operace přestal jít proud. Jistě, i to je důvod, proč mají tato zařízení vlastní náhradní generátory, které budou zajišťovat přísun elektřiny v případě výpadku proudu, avšak ani ty nepomohou, pokud je poškozené elektrické vedení.

elektrikar4

Dále jsou to nejrůznější výrobny a továrny. Zde jde především o bezpečnost zaměstnanců. Koneckonců, vadná elektroinstalace může velmi snadno způsobit požár. A vzhledem k tomu, že většina z nich má celodenní provoz, je jasné, že by zde byla alespoň část zaměstnanců. O materiální škodě asi není třeba mluvit.

Povinné prohlídky elektrického vedení se také týkají veřejných míst, jako jsou obchody, kina či divadla, tedy místa, která často navštěvuje veřejnost. I tady jde samozřejmě v první řadě o jejich bezpečnost. Přeci je, zdraví lidí musí být pro stát na prvním místě.