Květnu vládnou dny květu

Když se člověk podívá na proměnlivost počasí z hlediska astronomie, kdy sledujeme vlivy vesmírných těles a celých souhvězdí na klima zde na Zemi, na lidi, ale i na růst rostlin, dá se poměrně dobře naplánovat si kalendář prací na zahrádce. Pokud budeme věnovat zvýšenou pozornost kosmickým vlivům na růst a vývoj všech možných rostlin, ale i včel, můžeme se k naší radosti s úspěchem dopracovat ke značným výpěstkům. Bude-li například vládnout po určitý měsíc Venuše a potom bude následně podporována Marsem, povede to pravděpodobně ke zvýšenému výskytu mšic. Rovněž pozdní prohřátí půdy povede k pomalému růstu všech rostlin na zahradě.

Cibule

Nastoupí-li svoji vládu Jupiter a později i Venuše v kombinaci s teplými trigony, bude následovat období květů a ovoce., které přinese na polích dobré dozrávání obilí. V těchto květových dnech nastává také čas pro sečení sena. Pro včelaře je toto období květu ideální čas k odchovu královny.  Co se týče rostlin na zahradě v období ovocných dní, jsou to všechny rostliny, která mají zrna, plody a semena. Tato kategorie zahrnuje například fazole, hrách, čočku, sójové boby, kukuřice, rajčata, okurky, dýně, cukety a podobně. Všechny tyto rostliny se nejlépe sklízejí právě v tomto ovocném období.  To totiž zajišťuje kvalitu uskladnění zelenina a dalších plodů a zároveň podpoří jejich regenerační sílu. Pro uskladnění zelenina a další úrody ze zahrádky je nejvýhodnější vycházejícího měsíce.

Jablka

Tato doba je zrovna tak vhodná i pro stříhání ovocných stromů, vinné révy a živých plotů všech druhů, ale také pro ranní trhání květů pampelišky na domácí sirup. Květy pampelišek by neměly být uprostřed úplně otevřené, a je třeba je sušit na papíře na nějakém stinném místě, ne na žhnoucím slunci. Máte-li v plánu regulovat výskyt šneků na zahrádce, je pro to nejvhodnější doba ve dnech květu, a to brzy ráno, kdy je vhodné nastříkat půdu pod rostlinami přípravkem na bázi oxidu křemičitého.