Pískování


Pískování neboli tryskání je proces, při kterém se za vysokého tlaku tryskají abrazivní částice na povrch, který se tím zbaví nečistot, koroze, otřepků, mastnoty, starého nátěru nebo dojde jen k pouhému zdrsnění povrchu. Jako abrazivum se používal křemičitý písek, proto pískování, není to ale jediné abrazivum. Používají se ocelové kuličky, broky, ocelová drť, litinová drť nebo struska. Tlak proudu abraziva zajišťuje kompresor.

tryskání pískování

Je tak zaručen velmi čistý a jemný povrch i v případě tvrdých materiálů. Tryskání se nejčastěji používá ve strojírenství, ale i ve stavebnictví na opracování zdiva nebo betonu. Okrajově se může tryskání používat i pro umělecká výtvarná díla, protože tryskáním se dá vytvářet zajímavá povrchová struktura. A co bělení zubů pískováním? O tom už jste určitě slyšeli a někteří jste možná i zažili. A určitě jste již viděli skleněnou skleničku nebo zrcadlo, na kterých vznikl ornament právě pískováním.

rezavý klíč

Pískování probíhá buď volně venku, kdy mobilní pískováčka tryská písek na plochu. Zde je nevýhodou rozptylování abraziva do okolí, ale můžeme takto otryskat jakkoliv velkou plochu, např. očistit zeď od graffiti. Oproti tomu pískovací kabina je uzavřený systém, kde dochází ke koloběhu abraziva uvnitř komory, ale jsme omezeni velikostí komory. Pískováním můžeme povrch jen mírně zdrsnit či sjednotit. Intenzivním tryskáním se dostaneme k vyhlazenému povrchu. Tryskáním vracíme zrezavělým věcem bezchybný povrch. Tryskání je také základní předúprava před aplikací nátěrových hmot nebo před nanášením žárového nástřiku. Máte strojírenskou výrobu a finální výrobky jsou opatřeny nátěrem? Pak se neobejdete bez pískovačky. Máte opravárenskou dílnu a renovujete staré zrezavělé díly? Prožeňte je pískovačkou a budou opět jako nové. Vdechněte starým věcem nový život a zachovejte jejich krásu a tvar.