Pěstování rostlin z pecek

Chcete-li si zútulnit domov, jedna z prvních věcí, která vás určitě napadne, jsou květiny. V dnešní době máme na výběr nepřeberné množství druhů jak pokojových, tak venkovních květin. Co si ale danou rostlinu vypěstovat přímo z pecky?
Představte si, že jste dorazili domů z nákupu s taškou plnou exotického ovoce.  Poté, co ovoce zkonzumujete, uchovejte si z něj pecky a budou se dít divy! A o jakém ovoci vlastně mluvíme? Vypěstovat se dá prakticky jakékoliv ovoce vás jen napadne. Musíte jen dodržovat pár základních pravidel.rostlina manga.jpg
Pokud se chcete po pár letech dočkat i plodů, doporučuji začít třeba s ananasem. Jednoduše vytrhnete zelenou růžici listů z plodu a ponoříte ji do průsvitné sklenice tak, aby byla ponořena pouze ta dužinatá část. Danou sklenici už jen umístíte na slunné místo. Během několika týdnů by vám měla začít pouštět kořínky. Ve chvíli, kdy kořeny budou dostatečně silné, můžete je zasadit do zeminy.
Velice podobný postup musíte dodržovat, pokud se rozhodnete zasadit pecku z avokáda.  Z té musíte sloupnout horní vrstvu obalu a též ji ponoříte z 1/3 do sklenice s vodou. Do zeminy ji taktéž zasaďte až ve chvíli, kdy pustí kořínky.pecky avokáda.jpg
U exotického ovoce, jako je například mango nebo datle, doporučuji nechat semínka naklíčit. Jednoduše je zbavíte dužiny, osušíte a na nějakém savém povrchu (postačí ubrousek) je navlhčíte rozprašovačem, zabalíte do mikrotenového sáčku a uchováte v teplém, temném místě – postačí koupelna. Pak už je pouze každé 3-4 dny kontrolujete, zda mají dostatek vláhy, ale zároveň nesmí začít plesnivět. Počkáte do chvíle, kdy začnou klíčit a šup s nimi do zeminy.
Vypěstovat si doma rostliny přímo z pecky není žádná věda. Chce to pouze dodržovat podmínky, na které jsou exotické rostliny zvyklé – většinou mají rády teplá a slunná místa. Není nutné kvůli nim vytápět místnost na 30 stupňů, poradí si s teplotou, na kterou jsme v našich domech i bytech zvyklí. Pouze je umístěte na okno a pusťte k nim sluneční paprsky, ony se vám odmění svou krásou.