Pro koho se vyplatí nebankovní hypotéka?

Na českém trhu je spoustu nebankovních společností, které poskytují svým klientům hypoteční úvěry. Oproti bankovním ústavům mají své výhody, ale také nevýhody.

Nebankovní hypotéka může být dobrou volbou pro ty, kteří vědí, nebo mají od banky potvrzené, že od nich v nejbližší době hypoteční úvěr nedostane. Může to být z nejrůznějších důvodů. Záznam v rejstříku dlužníků, pokud jste řádně nespláceli nějaký úvěr nebo podobně, pro ty, kteří jsou do pěti let po ukončení insolvence a jsou tedy v insolvenčním rejstříku, nebo kteří nemohou doložit dostatečně vysoký příjem proto, aby jim byla schválená požadovaná hypotéka.

papíry

Nebankovní společnosti na tyto věci většinou nehledí, proto je mnohem snazší ji získat a šanci mají i ti, které banka rázně odmítla. Je však třeba počítat, že ručit budete pravděpodobně svou nemovitostí.

Výhodou také je, že zatím co u banky trvá vyřízení hypotéky i několik týdnů, u nebankovních společností většinou proces trvá v řádech dnů. Svou žádost si můžete podat klidně i online z pohodlí domova.

Samozřejmě, tato hypotéka má i své nevýhody. Zpravidla má takový hypoteční úvěr vyšší úroky než úvěr u bankovní společnosti. Vyšší jsou také sankce, pokud nezvládáte včas úvěr splácet. Pokud se bude situace opakovat, můžete i přijít o svou nemovitost. Pokud je vaše nemovitost zastavena nebankovní společností, což je po dobu hypotéky, nemůžete provádět změny v katastru. Problém může také nastat, kdybyste chtěli tuto hypotéku posléze refinancovat hypotékou od banky.

Klíče

Pokud si plánujete, že si takový hypoteční úvěr uvedete ve svém daňovém přiznání, musíme vás zklamat. To je možné pouze u hypotéky, kterou poskytuje banka a toto zvýhodnění se nevztahuje na hypotéky od nebankovních společností.

Stejně jako téměř všechny úvěry, i hypoteční úvěry od nebankovních společností mají své pro i proti. Může to být ovšem zajímavá, často i jediná volba pro ty, kterým z nějakého důvodu banka nechce hypotéku dát. Důsledně ale před kývnutím na úvěr zvažte své možnosti, ideálně se poraďte s hypotečním poradcem.