Vlk obecný

Vlk obecný (canis lupus) je jedna z největších psovitých šelem. Dorůstá do velikosti  65-80cm, a hmotnost se může pohybovat v rozmezí 20-80 kilogramů.  Vlk žije ve smečce, kde dominuje alfa pár, který spolu zůstává až do smrti jednoho z nich. Samice rodí 4-6 mláďat.
Mezi  nejdůležitější smysly patří  čich a sluch, svoji kořist dokáže zavětřit  až na vzdálenost  několika kilometrů.  Vlk loví ve smečce, a můžou si dovolit zaútočit i na větší zvěř jako jsou jeleni, nebo divoká prasata, nepohrdnou i drobnějšímy  kusy .  Kořist dokáže pronásledovat i několik kilometrů. Při lovu jsou velmi opatrní, protože si nemůžou dovolit zranění.  Většinou loví slabé a nemocné kusy, tudíš reguluje počty zvířat v přírodě a pro naši krajinu je nepostradatelný.  V ojedinělých případech je schopen  napadnout i  nezabezpečené  stádo ovcí.  Denně spotřebuje až 5 kilo masa.alfa pár.jpg
Vlk obecný je velmi plaché zvíře a pokud ho spatříte ve volné přírodě, můžete to považovat spíše za zázrak.
Vlk je velmi přizpůsobivý a může žít v podstatě kdekoliv.  Obýval  celou Evropu, většinu Asie, Severní ameriku, Kanadu. Dokoce se vyskytoval i v Británii a Japonsku, ale tam už byl vyhuben.
V současné době  se vlk u nás vyskytuje v Beskydech a Bílých Karpatech, dále na severu a severovýchodě Čech. Na podzim roku 2017 byl zachycen i v národním parku Bavorský les. Pár jedinců bylo spatřeno v Jeseníkách, Jizerských a Krušných horách a v Krkonoších.
V České republice je chráněný jako kriticky ohrožený druh spolu s rysem ostrovidem a medvědem hnědým.mongolský vlk.jpg
V dnešní době, stále sposta farmářů a bohužel i myslivců, nevidí vlky rádo. Bohužel  jsou stále ilegálně loveni . Lidé si za tu dobu, co tu vlk nebyl odvykli  svá stáda proti přirozeným predátorům chránit, třeba psi. A nechráněné stádo je pro vlka opravdu velmi jednoduchá kořist.
Vlk má i výrazné postavení v mytologii. Objevují se i v mnoha filmech,knihách (kniha džunglí), básních, písních i divadelních hrách. 
Vlk obecný  je neobyčejné zvíře, keré nás provází po staletí. Byla by obrovská  škoda, kdyby z přírody vymizel  jednou navždy.