Výsadba a péče o trvalky

Příprava půdy

Půda pro výsadbu trvalek musí být důkladně připravená. Základem je dobré zrytí a provzdušnění zeminy alespoň do hloubky 30 cm. Z celé plochy musíme vybrat všechny kořínky, ze kterých by nám rostl plevel. Kvalitu půdy vylepšíme přidáním kompostu, který je zdrojem prospěšných organismů a pomůže zemině zadržovat vláhu. Půdu přihnojíme universálním půdním hnojivem. Pro velké solitéry vykopeme velké jámy. Platí pravidlo, že čím horší půda, tím větší jáma a do jámy následně dáme kvalitní substrát.
velký květinový záhon před domem

Výsadba rostlin

Trvalky kvetoucí na jaře vysazujeme nejlépe na přelomu léta a podzimu, nejpozději koncem září. Tuto výsadbu musíme důkladně chránit před holomrazy přikrytím.  Trvalky, které kvetou v létě a na podzim dáme do záhonu na jaře, nejpozději do konce května a staráme se o zavlažování. Rostliny, které máme předpěstované v kontejnerech a mají dostatečně vyvinutý kořenový systém, můžeme sázet od jara do podzimu prakticky kdykoliv, jen dbáme na zalévání, případné zastínění, pokud rostlina nebyla zvyklá na intenzivní sluneční svit.

Na jeden záhon spolu sázíme druhy, které mají podobné nároky na vláhu, sluneční svit a kvalitu půdy. Tak docílíme toho, že nebudeme mít ve výsadbě rostliny, které nebudou prosperovat. Nejvhodnější doba k výsadbě je den, kdy je zataženo, bezvětří a v čase pozdního odpoledne. Rostliny se tak lépe přizpůsobí novému prostředí. Nízké trvalky se vysazují na vzdálenost 20-30 cm, středně vysoké 50-60 cm a vysoké 80-120 cm.
vděčná nenáročná trvalka
Poškozené kořeny před výsadbou odstraníme, protože by mohly způsobit vznik houbových chorob. Vykopanou jámu zvlhčíme, vložíme do ní rostlinu tak hluboko, jak je zvyklá a zasypeme úrodnou zeminou s příměsí rašeliny, aby se rostlina rychle ujala. Nesázíme tentýž druh na stejné místo po sobě. Pokud se chceme vyhnout neustálému vytrhávání plevele, můžeme prostor mezi rostlinami vysypat mulčovací kůrou nebo štěpkou. Tato vrstva udržuje v záhoně i vlhkost. Pokud máme takový záhon v sousedství okrasného trávníku nebo pěšiny či chodníku, měl by mít obrubník, aby se nám vrchní materiál ze záhonu nesypal na vedlejší plochu.