Jak se začít učit efektivně?

Mnoho osob se nenarodilo s perfektní pamětí a dispozicí ke všem předmětům a činnostem, se kterými se během plnění školní docházky potýkají, a tak čas od času potřebují své dovednosti a vědomosti podpořit studiem, přičemž převedou znalosti do praxe, jelikož jim učitelský výklad nestačí. Ačkoli to zní jako primitivní aktivita, která nepřináší žádné háčky, ne každému zkrátka vyhovuje sedět dlouhé hodiny nad učebnicí, což pro něho může být naprosto k ničemu. Jak tedy najít ideální variantu pro individuálního jednotlivce a řídit se jí?
 notebook a brýle
Zjistěte svůj typ paměti: Pochopitelně jsme všichni odlišní, tudíž i naše mozky pracují o něco jinak. Někomu se nejlépe pamatuje slyšený projev, někomu zažitý děj, někomu krásně zvýrazněný a vizuálně upravený text. I když se může zdát, že se nejedná o tak podstatný faktor, ovlivnit dokáže naprosto vše. Pokud Vaše studium dosud probíhalo jinou metodou, než pro Vás je ideální na základě nejlépe vštípených informací do paměti, vynaložili jste pravděpodobně mnohem větší úsilí, nežli bylo nutné.
 
Plánujte: Vytvořte si denní harmonogram určující, kdy se k bonusovému sebevzdělávání dostanete. Neprakticky rozvržený den může vést k následnému nestíhání ostatních aktivit či nedostatku času na vybranou látku a velkému stresu, neboť nestíháte. Při vhodném rozvržení dne se vyhnete chaosu a třeba i několik desítek minut či hodin ušetříte na volnočasové aktivity.
 
Zjistěte, jaká část dne Vám nejvíce vyhovuje: Rozličnost osob se projevuje i zde, jelikož určitým lidem se lépe uchovají znalosti získané přes den, pro dalšího jedince se jako nejlepší ukazuje noc, kdy se dovede nejlépe soustředit na samotný proces.
 ruka tvořící poznámky
Uzpůsobte si prostředí: Snažit se o skvělý výsledek za předpokladu, že nemáte doma dostatečně klidu a prostředků na učení, se nevyplatí. Můžete-li tak učinit, vyhraďte si alespoň pár minut na úklid, aby Vás nepořádek okolo nerozrušoval, a uzpůsobení všech vlivů ve Váš prospěch dle osobních preferencí.
 
Projevit snahu o zlepšení výsledků je často nevyhnutelné, proto vědět, jak se studiu věnovat efektivně, využijete během života několikanásobně.