Co solární plachta na bazén svede a co od ní naopak neočekávejte

Ověřujte si pravdu – o solárních plachtách se píše leccos, mnohdy jen proto, aby to nalákalo zákazníky k prodeji, ovšem pozor. Každá lež stejně vždy vyplave na povrch a poškodí to naopak toho, kdo ji šíří. Kupříkladu se o solárních plachtách na bazén (někde) tvrdí, že bublinky vytváří efekt lupy, která pak koncentruje sluneční paprsky do vody pod sebou a tím ji zahřívá. K efektu lupy dochází u křišťálu nebo u skla, a to zejména u velkých průměrů, kde hraje roli ohnisková vzdálenost čoček, takže samotné drobné vzduchové bubliny v polyetylenové fólii nemají takřka na ohřev vody žádný vliv.

hladina bazénu

Co však bublinky dovedou, je to, že solární plachta na bazén plave na hladině, nepotápí se a tím pádem plní dobře svou funkci. A jakou funkci máme na mysli?

Brání spadu nečistot – Jestliže ponecháte hladinu bazénu otevřenou, v době, kdy jej nevyužíváte, bude to doslova lapač prachu a dalších nečistot, které vzduchem poletují, například listy stromů, stébla trav či drobný hmyz. Čím více jich spadne do vody, tím častěji budete uvádět do provozu filtrační okruh a nasazovat prostředky bazénové chemie, a zbytečně se provoz bazénu prodraží.

brýle u bazénu

Snižuje vodní výpar – solární plachty brání vypařování vody, která se na povrchu plachty sráží a v podobě kapének dopadá zpět do bazénu. Víte, kolik litrů vody se za den odpaří z kruhového bazénu o průměru čtyři metry? Zhruba 25 litrů. Za měsíc je to tři čtvrtě kubíku a při dnešních cenách vodného a stočného si snadno propočítáte, kolik zbytečně vyhodíte peněz za dopouštění vody. Solární plachta se vám zaplatí za jednu koupací sezónu a pak už jen šetříte náklady na dopouštění vody.

Izoluje – plachta zároveň funguje jako izolant, částečně brání úniku tepla z vody, takže tím šetříte další náklady pro ohřev vody, a pokud vodu neohříváte a koupete se jen v teplém letním počasí, déle se vám voda v bazénu udrží teplá.