I jedna informace dokáže divy

Tajné operace. Utajené vládní dokumenty. Národní tajemství. Taky vás to tak fascinuje a zajímá. Co je vlastně schované pod pokličkou celé politiky, co se děje skutečně ve světě i za zavřenými dveřmi. No ale kde tyto informace vzít? Pokud sami nejste výborní programátoři a nevyznáte se v technologii, nevadí. O vše se za vás postarají tzv. Hackeři, kteří pro vás tyto informace nashromáždí a čas od času pustí do světa prostřednictvím internetu. V médiích se sem tam dozvíme o nějakém větším útoku, ale věřte že ty probíhají denně. A to po celém světě.
Hacker je člověk většinou s nadprůměrnou inteligencí, zabývající se technologiemi. Perfektně ji ovládají a dokážou s ní divy. Vyřadit telefonní linku, převést peníze z účtu na účet i třeba vyřadit na část dne stránky FBI.

anonymní uživatel
Julian Assange

Julian je jedním ze známých a zadržených hackerů devadesátých let. Je to programátor a muž mnoha tváří. Vydal několik knih a článků. Věnuje se žurnalistice a založil společnost WikiLeaks. Celý život odtajňuje utajená data. V roce 1993 spolupracoval na vybudování prvního veřejného poskytovatele internetu. Za svou práci získal několik ocenění jako třeba Voltaire Award, Big Brother Awards či Yoko Ono Lennon. V roce 2010 byl zadržen policií kvůli úniku informací a obvinění za sexuálního napadení. Před kaucí však utekl. Od roku 2012 je v azylu Ekvádoru, a to v Londýně na jeho velvyslanectví. V letošním roce se zrušilo jeho obvinění o sexuálním napadení a bylo požádáno o zrušení evropského zatykače. Při opuštění velvyslanectví je však na něj stále uvalena hrozba zatčení za nesložení kauce a uprchnutí.

WikiLeaks

Tato společnost byla založena v roce 2006. Je to nezisková firma odtajňující vládní a korporátní dokumenty. Podle Pentagonu je to skutečná americká hrozba. Servery WIkiLeaks jsou uloženy ve Švédsku. Společnost využívá internet kvůli anonymitě a horší vystopovatelnosti.
Co důležitého zveřejnili:
1) Útok v Bagdádu a střílení do lidí americkou armádou. Jsou k dispozici dvě videa. Jedno upravené s komentáři, druhé bez úpravy. Kratší upravený záznam je k dispozici na serveru youtube a má již několik milionu shlédnutí
kódy ve světě
2) Informace o válce v Iráku. Stáhli přes 400 tisíc dokumentů, ze kterých vyplývá, že americká vláda věděla o mučení civilistů, znásilňování žen a poprav bez soudu a nijak to neřešila. Tyto skutečnosti ignorovala. WikiLeaks také napočítala daleko větší počet obětí. Ať už civilistů nebo nepřátel.
3) Dlouhý seznam členů Britské národní strany. Poskytli se tak informace o jejich jménech, adresách a zaměstnáních. Patřili mezi ně i duchovní, policisté, doktoři, učitelé či advokáti. Několik z nich byli po uveřejnění seznamu vyhozeni z práce.