Masopustní veselí

Jen je potřeba vybrat tu správnou vesnici. Ne všude se tato tradice dodnes udržuje. Masopust bylo slavnostní období, kdy se lidé veselili a hodovali.
·         Jeho začátek je přesně daný– začíná na svátek Tří králů, tedy šestého ledna.
·         Konec je pohyblivý– je závislý na datu Velikonoc. Končí na Popeleční středu. Tedy někdy od poloviny února do začátku března.
·         Vrcholí posledním čtvrtkem před Popeleční středou– tomu se říká Tučný čtvrtek, protože v ten den probíhají zabíjačky a s tím spojený hodokvas.
Dříve se masopustní veselí spojovalo i se svatbami.Bylo to logické. Jídla bylo dost a dost.


Každá maska má svůj význam

Masopust není jen naše záležitost, ale můžete ho zahlédnout i v jiných slovanských zemích. Například v Rusku, kde mají některé masky společné s našimi. Nesmí chybět kobyla a medvěd.
o   Masopust byl určen k tomu, aby se lidé pořádně po zimě najedli a pak opět své žaludky šetřili.
o   A to celých čtyřicet dnů, kdy nastávalo období půstu.

Na některých vesnicích mají přesně stanovené masky, které rozhodně nesmějí v žádném průvodu chybět. Například ve Vortové, poblíž Ždírce nad Doubravou.
·        Tam průvod vede veselá kobyla, kterou rasové nabízejí po místních chalupách.
·        Dříve měly masky rasů za úkol udělat zdravotní prohlídku hospodářských zvířat. Jelikož dnes už se jich mnoho nechová, odnesou tuto proceduru většinou obyvatelé domu.

·        Štěstí do chalup nosí tradičně kominíci, kteří Vám pro ten účel pomažou obličej sazemi.
·        Nesmí chybět klasická, slaměná maska. Jestliže si z ní hospodyně uškubne kousek slámy, má zajištěný kvalitní odchov husí a kachen.
·        V průvodu se vyskytují i židé. Ti nabízejí kolemjdoucím holení, stříhání a další služby.

V okolí Hlinska je tato tradice natolik živá a originální, že se dostala i na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.