Posedlost zdravou stravou

Často asi slýcháváte nebo se můžete dočíst, že je důležité jíst zdravě. Ano, to je sice pravda, ale všeho s mírou. Existují i takové extrémy, že lidé začínají být zdravou stravou až tak posedlí, že to vůbec nevěstí nic dobrého. Tahle posedlost se nazývá Ortorexie.
Pokud jste o Ortorexii ještě nikdy neslyšeli, určitě z toho nebuďte zklamaní. Dnes se o ní dozvíte mnoho zajímavostí a rozhodně budete velmi překvapeni.
zelenina
Takového ortorektika poznáte tak, že až přehnaným způsobem řeší to, co má sníst nebo vypít. Tito lidé nikdy v jídle nehřeší. Pokud zjistí, že je v jídle obsažená nějaká chemická látka nebo je nějak geneticky upravená, jídlo nekonzumuje. Časem to zachází až do takových extrémů, že se živí pouze ovocem, zeleninou nebo bio potravinami. Velmi je děsí výše kalorií, které za celý den přijali, proto konzumují pouze nízkotučné výrobky, nesladí a velmi snižují cukry.

Na jídlo myslí tak často, že z toho má až deprese a úzkosti. Nejčastěji se objevuje hlavně u žen, které si nepřijdou dostatečně krásné. Objevuje se ale v menší míře než bulimie nebo anorexie.
Může to mít na člověka až takový vliv, že se může začít izolovat od společnosti a bude mít pocit, že si s ostatními nemá vůbec co říct.
Možná se vám také zdá, že se jedná o něco šíleného, co ani nemůže existovat. Bohužel tomu tak je.
ovoce na tácku
Jako důsledky se objevuje velká ztráta váhy (často tihle lidé trpí až podvýživou), ztráta potřebných vitamínů a látek a mnohé další.
Jedná se o mentální poruchu a mnoho lidí ani nepozná, že se o ortorektika jedná. Naopak jej obdivují. Což vůbec není dobře. Je to ale tím, že mnoho lidí o Ortorexii vůbec neví a neví ani to, že vůbec něco takového existuje.
Dobré je ale to, že se dá ortorexie léčit. Všechno ale samozřejmě záleží na tom, jestli se dotyčný rozhodne s tím něco dělat. Léčba zahrnuje psychologická sezení, při kterých budete probírat další postupy. Bohužel se sami s ortorexií poprat nedá. Je nutná lékařská pomoct.