Už nechci být online! Lze se ztratit z internetu?

Pokud si myslíte, že vy na internet nedáváte žádné informace o sobě, zkuste si zadat do vyhledávače Google nebo i třeba do Seznamu vaše jméno a sledujte, na kolika odkazech se vaše jméno objevilo. Samozřejmě pro vás to nemusí být nijak zvlášť nebezpečné, ale uvažujte o dětech, které používají běžně svoje vlastní reálná jména a už si nevymýšlejí žádné nicky, jako tomu bylo dříve. Napadlo i vás, zda je možné se vůbec z internetu nějakým způsobem vytratit?
Pokud tedy i vy uvažujete o tom, že by svět o vás nemusel vědět žádné informace prostřednictvím internetu dohledatelné, můžete se pokusit o to, smazat, respektive skrýt před veřejností, co největší množství dostupných dat.
sociální síť facebook
Sociální sítě
Jako největším úložištěm dat, jmen a dalších citlivých údajů jsou samozřejmě sociální sítě a hlavně Facebook. Pokud tedy nechcete patřit mezi miliardu uživatelů, kteří svěřili svoje osobní údaje této síti, dejte si v nastavení vaše účtu možnost trvalého odstranění profilu. Ihned budete nedohledatelní pro uživatele internetu jako takové a během následujících tří měsíců odstraní i Facebook fotografie, vaše aktualizace stavů, videa a téměř všechna data, která jste d o něj nasypali.
Kompletní výmaz se však nikdy nestane, protože jste se při registraci upsali k tomu, že dáváte společnosti možnost ponechat si například zprávy. Protože, i když vy zmizíte, vašim přátelům například zůstanou uloženy zprávy od neexistujícího uživatele.
Podobný postup mazání dat vás čeká i na dalších sociálních sítích. Například však na Twitter si můžete účet deaktivovat a pokud si do třiceti dnů akci nerozmyslíte, bude váš účet a kompletně všechna data odstraněna, a to včetně uživatelských zpráv například.
sociální média
Dejte si pozor na archivaci
Když jste si přečetli, jak se mažou účtu na sociálních sítí, je vám asi jasné, že sice si jako aktivní uživatele můžete účet například z Twitter odstranit, leč v různých desítkách archivů však zůstane obsah uchován. Existují totiž specializované archivy například na uchovávání a shromažďování právě tweetů s fotografiemi. A podle dostupných informací jsou tato data od roku 2013 archivována na Twitter Knihovna Kongresu Spojených států.
Archivy se v poslední době také stávají indexy vyhledávačů. Je jedno, jestli to jsou specializované vyhledávače na sociální sítě či klasický Google, v každém případě archivují data velmi dobře a šance na odstranění údajů o vás je takřka minimální.